Podstawowa wyprawka dla maluszka

Przed przyjściem dziecka na świat należy wyposażyć się w kilka, niezbędnych rzeczy. W szafie maluszka nie może zabraknąć body z długim i krótkim rękawem, spodenek (długich lub krótkich, w zależności od pory roku), pajacyków, kaftaników, czapeczek. Jeśli dziecko urodzi się chłodniejszą porą, należy zakupić ciepły kombinezon oraz śpiworek, które przydadzą się podczas spacerów. Warto wyposażyć się w pieluszki tetrowe i flanelowe, a także przewijak dla dziecka. W kontekście kosmetyków do pielęgnacji, dobrze jest postawić na oliwkę, emolienty, ewentualnie także krem nawilżający. Pod ręką zawsze powinniśmy mieć krem na odparzenia. Oczywiście, na liście wyprawkowej należy też umieścić pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, sól fizjologiczną, aspirator do noska, termometr do pomiaru temperatury ciała oraz wody.

Co jeszcze wato kupić noworodkowi?

Noworodek, co do zasady, powinien spać w łóżeczku, które stanie (przynajmniej tymczasowo) w sypialni rodziców. Czasami rodzice na początek wybierają dla swojego dziecka kosz Mojżesza lub kołyskę, niemniej jednak warto mieć świadomość, że na zakup łóżeczka, prędzej czy później, przyjdzie pora. Warto wyposażyć się w przynajmniej 2 butelki, które posłużą do podania mleka modyfikowanego bądź odciągniętego mleka matki. Kupując butelki, możemy od razu nabyć wyparzacz – dzięki niemu utrzymanie butelek w czystości będzie o wiele łatwiejsze. Maluszki nie potrzebują jeszcze specjalnych zabawek, lecz warto kupić im pozytywkę, karuzelę nad łóżeczko, ewentualnie maskotki lub książeczki sensoryczne czy kontrastowe. Noworodki z reguły nie interesują się zbytnio otaczającym ich światem, lecz w niedługim czasie zacznie się to zmieniać. Wtedy też warto zakupić matę edukacyjną bądź bujaczek.

Gdzie kupować rzeczy dla noworodków?

Sklep dla mamy i dziecka działa zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Zakupimy w nich ubrania, zabawki, czy też innego rodzaju akcesoria. Niemniej jednak poszczególne rzeczy z listy wyprawkowej możemy kupić w sklepach odzieżowych (z odzieżą niemowlęcą i dziecięcą), zabawkowych, a także w aptekach i drogeriach (tam dostępne są zarówno kosmetyki, jak i leki). Powinniśmy wybierać sklepy, które cieszą się renomą, a tym samym proponują nam produkty dobrej jakości. Zabawki muszą być bowiem w stu procentach bezpieczne dla dziecka, natomiast ubrania powinny być odporne na działanie wysokich temperatur, nie powinny zaś „rozchodzić się” przy częstych praniach.