Zalanie mieszkania jest niezwykle problematyczną sytuacją, której każdy wolałby uniknąć. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i może dojść do tego typu sytuacji. Wpływ na to może mieć szereg różnych czynników i niekoniecznie musi być to nasza wina. Bez względu jednak na przyczynę istotne jest, aby dokonać osuszenia mieszkania jak najszybciej, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci pleśni i grzyba. Jakie działania należy więc podjąć i z jaką kwotą przyjdzie się nam zmierzyć? 

Mieszkanie zalane. I co dalej?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć się wyszukania przyczyny problemu. Im szybciej zlokalizujemy powód zalania, tym prędzej będzie można usunąć problem, a co za tym idzie osuszanie będzie bardziej efektywne i sprawne. 

Co mogę zrobić sam?

W celu zminimalizowania strat ważne jest, aby jak najszybciej usunąć przedmioty, które uległy zalaniu oraz te, którym to zalanie grozi. W ten sposób unikniemy większych szkód i uchronimy dane rzeczy przed zepsuciem. W miarę możliwości powinno się również odsączyć wodę np. ręcznikami. Jeżeli do zalania doszło latem dobrym pomysłem będzie pootwieranie okien oraz drzwi.

Istnieje również możliwość wynajęcia lub zakupu specjalistycznego sprzętu, który należy dostosować do rozmiaru szkód oraz wielkości pomieszczenia. Wynajem osuszaczy, a właściwie cena wypożyczenia zależna jest od ilości dni, w których będziemy go użytkować. Przyjmując ilość siedmiu dni możemy oscylować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dobę. Najczęściej jednak tym bardziej w przypadku zalania na większą skalę, niezbędne może okazać się skorzystanie z profesjonalnej usługi oferowanej przez firmę specjalizującą się w tym zakresie. 

Profesjonalna firma przychodzi na ratunek

Osuszanie po zalaniu oferowane jest przez rozmaite firmy, które dysponują specjalistycznym sprzętem. Za jego pomocą są w stanie usunąć wilgoć zarówno z posadzki jak i ze ścian. Stosowany jest w tym celu specjalny sprzęt. W zależności od wyniku pomiaru wilgoci oraz obszaru, którego dotyczy problem ustalana jest cena. Może ona oscylować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.