Projektowanie wnętrz jest dziedziną, w której należy nieustannie się dokształcać oraz być na bieżąco ze wszystkimi trendami dotyczącymi wystroju wnętrz. Droga do zostania projektantem wnętrz może być różna, jednak jedno jest pewne, osoba wykonująca ten zawód musi posiadać niesamowite poczucie estetyki, wyobraźnię przestrzenną, zmysł plastyczny oraz głowę pełną niepowtarzalnych pomysłów.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Praca projektanta wnętrz nie jest łatwa. Jak sama nazwa wskazuje, projektant wnętrz, zajmuje się określeniem wyglądu danego miejsca, czyli projektowaniem. Skupia się on na kolorach, dekoracjach, strukturach oraz bryłach. Istotnym jest, iż projekt zwieńczający jego pracę musi być spójny oraz zaspokajać poczucie estetyki zleceniodawcy. Częstym przypadkiem jest odmienny gust projektanta i osoby zlecającej projekt. Stąd też pierwszym krokiem przed przystąpieniem do zlecenia, powinno być spotkanie. To na nim projektant powinien zapoznać się z preferencjami użytkownika wnętrza. Po wstępnej analizie, projektant opracowuje projekt szkicowy, na którym może nanieść poprawki wskazane przez zleceniodawcę. Niezwykle ważną umiejętnością w pracy projektanta jest szybkie nawiązywanie kontaktów zaś przydatną cechą empatia. Dzięki niej, jest on w stanie szybko zrozumieć potrzeby innej osoby i wykorzystać je do wykonania projektu. Po akceptacji projektu, projektant wnętrz może rozpocząć jego realizację. Polega ona na współpracy z wieloma fachowcami z innych dziedzin. Projektant może kompleksowo zając się inwestycją bądź ograniczyć swoją pracę do koniecznego minimum. Zakres prac projektanta wnętrz może obejmować: poradę specjalistyczną, projekt koncepcyjny, projekt wnętrza, nadzór nad inwestycją oraz opcję ,,pod klucz”.

Jak pracuje projektant wnętrz?

Projektant wnętrz może pracować bezpośrednio z klientem oraz online. Bezpośrednia praca ze zleceniodawcą polega na spotkaniach w biurze projektowym i ustalaniu wszystkich szczegółów osobiście. Projektowanie online, pozwala na to, aby cały proces odbywał się w formie elektronicznej. W tym przypadku wszelkie szczegóły dopracowywane są za pomocą e-maili bądź telefonicznie. Obecnie, projektowanie internetowe cieszy się ogromnym powodzeniem. Wybierając tę opcję, możemy zyskać gwarancję, iż nasze zlecenie zostanie wykonane szybko, wygodnie, bez zbędnych spotkań. Należy wiedzieć, iż w tej sytuacji to po stronie zleceniodawcy leży obowiązek przekazania projektantowi wszelkich danych technicznych, takich jak: wymiary wnętrza, umiejscowienie sieci elektrycznej czy rozplanowanie drzwi. Efektem pracy projektanta wnętrz pracującego online są m.in. rzuty techniczne, wizualizacje 3D oraz wymiarowanie mebli.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Cena za wykonanie projektu jest w szczególności zależna od powierzchni wnętrza oraz zakresu pracy. Każdy z wykonanych projektów wyceniany jest indywidualnie. Nie ma sztywnych ram dotyczących zapłaty za tą usługę. W przypadku projektu koncepcyjnego, w efekcie którego otrzymujemy gotowe pomysły i aranżacje oraz wizualizację, na podstawie której ustalano układ mebli, kolorystykę, rodzaje wykończeń czy układ funkcjonalny, średnia cena to 50 zł za mkw zaprojektowanej powierzchni. W sytuacji, gdy otrzymujemy projekt wnętrza, cena za mkw projektowanej powierzchni jest dwa razy wyższa i wynosi 100 zł. W momencie, gdy chcemy skorzystać z usługi nadzoru projektanta nad realizacją prac, musimy liczyć się z kosztami wynoszącymi ok. 100 zł za godzinę pracy projektanta wnętrz.

Ile więc zarabia projektant wnętrz?

Ogólne zarobki projektanta wnętrz zależą od jego doświadczenia, lokalizacji oraz formy zatrudnienia. W przypadku projektanta, który pracuje w firmie projektowej na umowę pracę, mediana zarobków wynosi około 4540 zł brutto.