Spanie razem z psim pupilem może wydawać się bardzo kuszącą opcją. Jednak wg badań przeprowadzonych przez amerykańską organizację Mayo Clinic to nie jest najlepszy pomysł. Psy potrzebują miejsca, które będzie należało tylko do nich. Dzięki temu jakość ich snu jest dużo wyższa. Dlatego warto zastanowić się nad wyodrębnieniem oddzielnej przestrzeni do spania. Musi być wygodna i zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Doskonale nadają się do tego legowiska.

Tradycyjne legowiska

Prostokątne lub okrągłe. Przypominają miękką i wygodną niską kanapę. Wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak polar, zamsz, flanela lub mikrofibra. W środku zazwyczaj posiadają wypełnienie z poliestru lub pianki. Zewnętrzna warstwa powinna być wodoodporna. Aby łatwiej było utrzymać higienę, warto wybrać takie ze zdejmowanym pokrowcem. Dostępne są w wielu wymiarach. Jest to jedna z tańszych i najbardziej uniwersalnych opcji.

Legowiska ortopedyczne

Ortopedyczne legowiska dla psa to łóżka zaprojektowane z myślą o starszych i schorowanych psach. Wiele z nich, zwłaszcza tych dużych, cierpi na przewlekłe zapalenia stawów lub inne ortopedyczne dolegliwości. Pokrowce są zazwyczaj zdejmowane i posiadają kieszeń zapinaną na zamek. Wewnątrz tej kieszeni znajdują się wkładki chłonące wilgoć. Wypełnienie wykonane ze specjalnej pianki, która zapamiętuje kształt ciała i dostosowuje się do niego.

Legowiska z dachem

To doskonała propozycja dla najmniejszych pupili. Większość z nich dobrze się czuje w małych, otulających przestrzeniach. Są świetne dla nieśmiałych piesków, które lubią mieć swoje kryjówki. Wykonane z miękkich, bardzo przyjemnych w dotyku materiałów. Zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa.

A może by tak DIY?

Część osób decyduje się zrobić legowisko samodzielnie. W internecie dostępnych jest wiele tutoriali które wyjaśniają jak uszyć taki kojec. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Przede wszystkim potrzebne są umiejętności krawieckie oraz maszyna do szycia. Efekt wielogodzinnej pracy i tak nie zawsze jest zadowalający.

Aby wybrać odpowiednie legowisko, należy kierować się wielkością psa i jego indywidualnymi potrzebami. Wówczas kojec będzie najmilszym i najwygodniejszym łóżkiem. Miejscem relaksu i dobrego snu.