Bóle kręgosłupa to obecnie dość powszechna dolegliwość, która dotyka wielu osób w różnym wieku. Jedną z wielu przyczyn takiego stanu jest niewłaściwa postawa podczas korzystania z komputera oraz niewielka ilość ruchu. W większości przypadków bóle kręgosłupa są mało dokuczliwe i drobna zmiana w trybie życia pozwala się ich pozbyć. Nie zawsze jednak sprawa jest tak prosta i czasami bóle wymagają konsultacji ze specjalistą. Kiedy należy skierować się na zabiegi rehabilitacyjne kręgosłupa?

Ból kręgosłupa a wizyta u lekarza

Istnieje wiele przyczyn bólu kręgosłupa i nie zawsze dolegliwość ta ma związek z niewłaściwą postawą czy brakiem ruchu. Za dolegliwościami bólowymi może kryć się stan zapalny, dyskopatia, drobne urazy lub zmiany zwyrodnieniowe. Samodzielne zdiagnozowanie przyczyny bólu może być bardzo trudne, dlatego w tym cel powinniśmy skierować się do lekarza. Kiedy? Podstawą do natychmiastowej wizyty u specjalisty są występujące razem z bólem:

  • częściowa lub całkowita utrata kontroli nad pęcherzem moczowym
  • utrata czucia lub silne drętwienie w obrębie nóg
  • wysoka gorączka
  • silny ból żołądka.

Ponadto do lekarza warto skierować się również wtedy, kiedy ból pleców utrzymuje się przez dłuższy czas, jest na tyle intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie lub pojawia się bardzo często. W tym celu możemy udać się do ortopedy lub bezpośrednio do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne dla naszych dolegliwości.

Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Ból kręgosłupa ma tendencję do nawracania i przybierania na intensywności. Stąd też leczenie go musi uwzględniać działania, które mają na celu zapobieganie nawrotom bólu. Załagodzenie dolegliwości bólowych przy pomocy środków przeciwzapalnych na niewiele się zdaje, kiedy ból powraca po drobnym wysiłku, przeciążeniu, a nawet podczas zwykłych, codziennych czynności. Rozwiązaniem tego problemu są zabiegi rehabilitacyjne, które pomagają w regeneracji tkanek, a także działają przeciwbólowo i relaksująco.

Zabiegi rehabilitacyjne znajdują swoje zastosowanie przy wielu chorobach kręgosłupa, pomagając w usunięciu przyczyny bólu bez konieczności operacji. Skuteczność tego typu zabiegów jest na tyle duża, że warto po nie sięgnąć w każdym przypadku nasilenia dolegliwości bólowych lub zwiększenia częstotliwości ich występowania. Leki przeciwbólowe działają tylko doraźnie, nie usuwając prawdziwej przyczyny bólu. Rehabilitacja jest więc niezbędna do odzyskania pełnej sprawności i życia bez strachu o nawrót bólu.

Przeczytaj koniecznie: https://www.gazetaszkolna.com.pl/wygodne-spodnie-do-biegania/