Wśród obecnie dostępnej mnogości zabawek dla niemowląt i dzieci, rodzicom bywa trudno wybrać najodpowiedniejszą z nich. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby – jedno lubi zabawki dźwiękowe, inne konstrukcyjne, a jeszcze inne zabawy ruchowe. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zakup zabawki wielofunkcyjnej, gdyż zapewni ona dziecku wszechstronny rozwój.

Tablica manipulacyjna – co to jest?

Każdy rodzic wie, że małe dzieci najchętniej bawią się przedmiotami codziennego użytku takimi jak: pilot do TV, sztućce, włącznik światła, gniazdka elektryczne, paski, klamki do drzwi, kluczyki i wiele innych. Jednakże część z nich może być niebezpieczna dla dziecka z uwagi na ostre krawędzie, możliwość porażenia prądem bądź też istnieje ryzyko, że dziecko podczas zabawy zniszczy dany przedmiot, np. telefon lub klawiaturę do komputera.  Dlatego też, aby umożliwić dziecku bezpieczne poznawanie otoczenia powstała tablica manipulacyjna. Jest to zabawka składająca się z dużego drewnianego elementu (około 50×50 cm), zwykle montowanego do ściany, na którym zainstalowane są różnorakie przedmioty, mające wzbudzić zainteresowanie malucha,  a także starszaka.

Zabawka dostosowana do indywidualnych potrzeb

Zazwyczaj tablice manipulacyjne FoxyFamily najbardziej interesują dzieci w wieku około roku, jednakże także starsze często potrafią znaleźć w nich coś dla siebie. Jest to w dużej mierze zależne od rodzaju wyposażenia takiej tablicy. Ilość oraz rodzaj elementów wchodzących w jej skład mogą być bardzo zróżnicowane. Do najczęściej spotykanych należą: zamek błyskawiczny, kalkulator, włącznik i/lub gniazdko elektryczne, zasuwka, magnes, rzep, zegar, pasek od zegarka, sznurówki, dzwonek rowerowy. Im więcej elementów zostanie umieszczone na tablicy, tym większa szansa, że zainteresuje ona dziecko przez dłuższy czas.

Dlaczego warto mieć tablicę manipulacyjną?

Sama nazwa tablicy wskazuje na jedną z jej podstawowych zalet, a mianowicie pozwala ona dziecku na bezpieczne zabawy manipulacyjne angażujące niemal wszystkie zmysły. Dzięki umieszczonym na niej elementom maluch poznaje kształty, teksturę i fakturę różnych materiałów, dźwięki jakie wydają poszczególne przedmioty, a także  niekiedy ich zapach lub smak. Ponadto, dzięki niewielkim rozmiarom elementów wyposażenia tablicy manipulacyjnej dziecko mimowolnie ćwiczy motorykę małą.

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się wykonywaniem tablic manipulacyjnych, w tym tych tworzonych zgodnie z indywidualnymi preferencjami danego dziecka. Niekiedy rodzice podejmują się samodzielnego wykonania takowej zabawki. Niemniej jednak, bez względu na to czy tablica manipulacyjna została zakupiona w sklepie czy stworzona przez opiekuna-amatora warto znaleźć się w jej posiadania, aby zapewnić dziecku wszechstronny rozwój i  samodzielne poznawanie świata w bezpiecznych warunkach. Tablica manipulacyjna to zawsze trafny wybór, który posłuży do zabawy przez długie lata.